جمعه , ۹ آبان ۱۳۹۹
خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام

درباره چالش ۱۰۰ کتاب دل‌آرا

چالش ۱۰۰ کتاب دل‌آرا

 در جهان گروه های مختلفی با عنوان های مختلفی برای کتابخوانی وجود داره از جمله کلاب هزار کتاب گوگل رید، کلاب هزار کتاب انگلیس که یکی از بزرگترین کلاب های کتابخوانیه و حتی کلاب هایی با چالش های بزرگتر وجود داره

شاید باورتون نشه ولی در آمریکا بین دانش آموزان دبیرستانی کلاب های سیزده هزار کتابی وجود داره و دانش آموزانی هستند که به این عدد رسیدند.

چالش ۱۰۰۰ کتاب یکی از معروف ترین چالش های دنیاست که آدم های بسیاری در آن شرکت کرده و می‌کنند و من هم از طریق دل‌آرا با این چالش آشنا شدم.

در این چالش به صورت معمول هر فرد برای خود ۱۰۰۰ کتاب را از ۱۰۰۰ تا ۰ لیست می‌کند و بر اساس توانایی ها و وقت خود زمانی را برای اتمام آنها تعیین می‌کند. که معلا به صورت یک ساله در نظر گرفته می شود.

اسم این سایت چالش ۱۰۰ کتاب دل‌‎آرا است؛ دلیل اینکه بجای ۱۰۰۰ کتاب من ۱۰۰ کتاب را انتخاب کرده ام، محدوده زمانی است که من در اختیار دارم.

ایتدا خودم را معرفی کنم؛ من طاها هستم.

میتوانید از طریق ایمیل با من در ارتباط باشید : taha@wraa.ir

داستان این چالش از جریان و صحبتی که بین من و دل‌آرا پیش آمده است شروع شد و بعد از اینکه تصمیم به خواندن این ۱۰۰ کتاب گرفته شد به این نتیجه رسیدیم که بهتر است تا این خواندن را بیهوده رها نکنم و برای هر کتاب به نوعی نقدی هم بنویسم تا دیگران هم بتوانند از دیدگاه من استفاده کنند.

البته دیدگاه ها و نقد های من قطعا نشأت گرفته از عقیده های من است و برای همین امکان نظر دهی در زیر تمامی نوشته ها موجود است تا شما دوستان و خوانندگان عزیز هم نظراتتان را با من به اشتراک بگذارید.

این چالش برای من بسیار جذاب بوده و به معلومات من چیز های زیادی افزوده و می افزاید. و خوشحال میشم اگر شما هم در این چالش شرکت کنید و کتاب های خود را شروع به خواندن کنید و در موردشان نقد بنویسید. برای گرفتن دسترسی سایت کافی است تا در سایت عضو شوید (عضویت) و بعد از تایید اولین مطلب شما به شما دسترسی برای ساخت صفحه شخصی، و انتشار مطلب بدون نیاز به تایید داده می شود.

معرفی سیستم چالش ۱۰۰ کتاب دل‌آرا

این سیستمی که من در ادامه نوشتم برخی از مواردش چیزی بوده که در دنیا مورد استفاده قرار میگیرد و برخی دیگر چیز هایی است که خود من به آن افزوده ام. تعداد کتاب هایی که میخواهید مطالعه کنید به خود شما بستگی دارد و زمان آن هم به خود شما بستگی دارد ولی سعی کنید از اعداد رُند استفاده کنید.

در مرحله اول شما باید هدف خود را از اینکه این ۱۰۰ کتاب یا بیشتر را میخواهید بخوانید مشخص کنید.

بعد از مشخص کردن هدف خود باید شروع به جمع آوری لیستی از کتاب ها کنید. این لیست کتاب میتواند به چندین صورت جمع آوری شود. در زیر چند راه را به صورت نمونه برای شما نوشته ام:

  1. کتاب هایی که دوستان و آشنایان به شما معرفی کرده اند که بخوانید.
  2. کتاب هایی که کدت هاست قصد خواندن آنها را دارید اما به هر دلیلی تا الان موفق به خواندن آنها نشده اید.
  3. کتاب هایی با دسته بندی خاص؛ مثلا سری کتاب های موفقیت
  4. کتاب های پرفروش سال در یک کشو خاص یا در دنیا
  5. کتاب های رمان که منتسب به اسطوره ها است.
  6. کتاب هایی که نویسنده موردعلاقه تان توصیه کرده است.
  7. کتاب هایی که مثلا بیش از ۷۰۰ صفحه است.

این ها راهکار هایی است که شما میتوانید به صورت ترکیبی برای جمع آوری لیست کتابتان استفاده کنید. البته اگر شما میخواهید لیست خود را به شیوه دیگر تهیه کنید راحت باشید و فقط لیست را بنویسید.

حالا نام تمام کتاب ها را بنویسید و از ۱۰۰ به ۰ شماره گذاری کنید.(البته اگر تعداد کتاب های شما بیشتر است از همان عدد به ۰ شماره گذاری کنید.)

برنامه زندگی خود را در نظر بگیرید. اگر مثل من کار می‌کنید، دانشگاه می‌روید و کارهای دیگر انجام میدهید پس زمان برای تان بسیار محدود است و حتما باید برنامه ریزی کانمل داشته باشید. برای خواندن کتاب هایتان زمانی خاص را مشخص کنید. مثلا من برای این ۱۰۰ کتاب ۶ ماه را در نظر گرفته ام. البته انتخاب این زمان بر اساس شرایط خودم بوده است.

نکته: احتمال اینکه من تا پایان این مدت موفق به خواندن این تعداد کتاب نشوم هست. ولی شما هم مثل من اگر موفق به خواندن کتاب ها نشدید، نباید انگیزه خود را از دست بدهید و باید دوباره شروع به مطالعه کنید.

در پایان هر بخش از کتاب یا اگر کتاب رمان است یا کوچیک است، باید یک نقد در مورد آن بنویسید تا متن کتاب بیشتر در ذهن شما بنشیند.

امیدوارم که شما هم از این سیستم لذت برده باشید و عزم خود را برای خواندن کتاب های نخوانده جزم کنید. اگر هم هر سوالی داشتید میتوانید از من یا دیگر دوستان از طریق صفحه تماس با ما بپرسید.